Drukas versija

Komplikācijas, kas var rasties pēc ilgāka laika

Kunģa apiešanas operācija ir smaga operācija un bieži pēc operācijas var būt dažādas komplikācijas un problēmas. Parasti, šīs komplikācijas ir novēršamas, bet tas prasa pacietību un sadarbību no pacienta puses.

Kuņģa čūla:

Aptuveni 5-10% pacientiem var rasties kuņģa čūla tajā kuņģa daļā, kas ir pie šuves. Vislielākais risks saslimt ar kuņģa čūlu ir no 1-3 mēnešiem pēc operācijas. Lai samazinātu saslimšanas risku, pacientiem tiek dotas skābi reducējošas zāles pirmās 100 dienas pēc operācijas. Turklāt ir ļoti svarīgi, lai pacienti ēstu mazas porcijas un nenoslogotu kuņģi, īpaši pirmos mēnešus pēc operācijas.

Dzelzs trūkums organismā:

Apmēram, 20-30% sieviešu, kurām ir regulāras menstruācijas, ir nepieciešams papildus uzturā lietot dzelzi saturošus uztura bagātinātājus. Pēc operācijas organisms nespēj izmantot ar uzturu uzņemto dzelzi tik pat efektīvi, kā pirms tam, tādēļ sievietēm būtu ieteicams lietot dzelzs tabletes menstruāciju laikā. Daži pacienti nepanes dzelzs tabletes – šādā situācijā kā risinājums būtu ievadīt dzelzs piedevas intravenozi no vienas līdz divām reizēm gadā.

Lai samazinātu asiņošanu menstruāciju laikā, vēlams  lietot hormonālos kontracepcijas līdzekļus,  piemēram, hormonu spirāli vai hormonu injekcijas.

B-12 vitamīna trūkums organismā

Apmēram 10% no pacientiem ir nepieciešams papildus lietot uzturā  B-12 vitamīnu tablešu vai injekcijas veidā.

Kalcija trūkums organismā:

Pēc operācijas, organisms nespēj uzņemt kalciju ar uzturu tik pat efektīvi kā pirms operācijas, tādēļ ir ieteicams regulāri veikt asins analīzes, lai varētu regulēt kalcija līmeni. Pacientiem, papildus ikdienas uzturam, vēlams lietot kalcija tabletes. Tas ir īpaši svarīgi, ja ir alerģija pret piena produktiem.

Bruka:

Mazāk kā 1% pacientu pec operācijas var rasties bruka. Tā kā pacienti šajā periodā ir zaudējuši daļu no liekā svara, tad veikt brukas operāciju ir daudz vienkāršāk, nekā pirms svara samazināšanas.

Caureja:

Ja pēc operācijas pacients uzturā turpina lietot treknus ēdienus, iespējamas vēdera izejas problēmas (caureja).

Dumpings:

Pēc kunģa apiešanas operācijas barība nonāk uzreiz zarnu traktā. Ja pacients ēd pārtiku kas satur daudz cukura, tad strauji pieaugs cukura līmenis asinīs. Ķermenis reaģē uz to pastiprināti  izdalot insulīnu, kas samazina cukura līmeņa krišanos asinīs. Simptomi ir nogurums, slikta pašsajūta un slikta dūša.

Žultsakmeņi:

Strauji zaudējot lieko svaru, sekas var būt žultsakmeņu veidošanās. Tomēr jāuzsver, ka apmēram 35% pacientiem jau pirms operācijas ir žultsakmeņi.